Z każdym rokiem naukowcy odkrywają nowe pole, na którym tlenoterapia hiperbaryczna sprawdza się doskonale. Zastosowana odpowiednio wcześnie, jest w stanie zlikwidować lub zniwelować większość schorzeń i urazów powstałych w zimie. Jej działanie jest proste – intensywnie dotlenia organizm. Przyspiesza metabolizm komórek, co przekłada się na szybsze gojenie różnego rodzaju uszkodzeń.
HBOT a stłuczenia, złamania i inne urazy tkanek
Zimą ryzyko poślizgnięć i upadków znacząco wzrasta. Gdy temperatura spada poniżej zera, SOR-y odnotowują zwiększenie liczby pacjentów ze stłuczeniami i złamaniami. Im starsza osoba z urazem, tym dłuższa może być jej terapia. Da się ją jednak skrócić i wesprzeć hiperbarią. Dostarczenie ciału podwyższonej dawki tlenu stymuluje wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych. Mając to na względzie, lekarze wykorzystują HBOT jako metodę leczniczą bądź wspomagającą leczenie schorzeń chirurgicznych i niechirurgicznych.
Miejsca, w których została przerwana ciągłość tkanek, ulegają niedotlenieniu. W efekcie powstają powikłania, a przy urazach zrastanie kości trwa dłużej. Dzięki hiperbarii fibroblasty mogą sprawnie syntetyzować kolagen i elastynę, a osteoklasty – tworzyć tkankę kostną. Dotlenione tkanki są lepiej odżywione i szybciej się goją. Dotyczy to zarówno niewielkich świeżych ran, jak i poważnych uszkodzeń, włącznie z martwiczym zakażeniem tkanek miękkich.
HBOT a problemy układu oddechowego
Sesje w komorze hiperbarycznej są bardzo skuteczne w terapii dolegliwości układu oddychania, od alergii po oparzenia skóry i dróg oddechowych. W wyniku oparzeń termicznych ukrwienie tkanek miękkich drastycznie spada, a oparzenia górnych dróg oddechowych grożą niedotlenieniem organizmu. HBOT wzmacnia gojenie, minimalizuje ryzyko zakażeń i zmniejsza obszar uszkodzeń.
Dotlenienie organizmu oczyszcza tkanki i krew, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie. Z tego powodu coraz chętniej z hiperbarii korzystają pacjenci z depresją. Dostarczenie ciału tlenu w podwyższonym ciśnieniu przynosi wymierne korzyści u osób narażonych na częsty zimą smog. Co więcej, wykazano dużą efektywność w przywracaniu do zdrowia ludzi po zatruciu tlenkiem węgla – zaczadzeniu. Podawany w trakcie oxyterapii tlen wypiera z połączeń z hemoglobiną tlenek węgla oraz inne toksyny. Przywraca funkcjonalność uszkodzonych komórek i narządów.
HBOT a odmrożenia
HBOT sprawdza się też przy odmrożeniach (włącznie z głębokimi). Badania nad jej skutecznością trwają od ok. 50 lat, ale dopiero ostatnie dwie dekady przyniosły konkretne dowody. Wykonano liczne testy kliniczne, które potwierdzają pozytywny wpływ hiperbarii na odmrożone kończyny. Zarówno ratuje je przed amputacją, jak i ogranicza amputacje odroczone.
U niektórych pacjentów z II stopniem odmrożenia palców uzyskano nawet 100% poprawę stanu zdrowia po 10 sesjach. Przy głębszych odmrożeniach – u 43-75% osób. Najlepsze rezultaty tlenoterapia daje tuż po rozmrożeniu, ale wykazuje skuteczność również po kilku czy kilkunastu dniach.
Według Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego (PTMiRG) HBOT wspiera zwalczanie hipoksji tkankowej poprzez wysycanie tlenem krwi i tkanek. Stymuluje krążenie krwi, zmniejsza obrzęki tkanek, redukuje nadkażenia bakteryjne i hamuje procesy ich powstawania. Ponadto wzmacnia działanie antybiotykoterapii i pobudza reakcje przeciwzapalne.
Bibliografia:
https://podyplomie.pl/medical-tribune/25089,jak-skutecznie-leczyc-glebokie-odmrozenia
https://evereth.pl/wstepna-ocena-zastosowania-hiperbarii-tlenowej-w-leczeniu-przewleklych-ran-goleni-doswiadczenia-wlasne/