Dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla, benzopireny i szkodliwy pył – samo brzmienie nazw tych związków chemicznych powoduje nieprzyjemne skojarzenia. Nic dziwnego, bo wiążą się one ze smogiem. Od kilku lat jego stężenie w Polsce przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Trwa walka z zanieczyszczeniem: kampanie mające zachęcić ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej czy dofinansowanie do ogrzewania gazowego, ale zanim te zmiany przyniosą jakiekolwiek skutki, miną lata. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, a także dzieci. Paradoksalnie bardziej szkodzi też osobom aktywnym fizycznie niż tym, którym z aktywnością nie po drodze. Jest większym problemem w miastach niż na terenach wiejskich czy w mniejszych miasteczkach.
Jak szkodzi smog?
Dane statystyczne są bezlitosne: zimą notuje się więcej zgonów. I ma to związek nie tylko z zamarzaniem czy zaczadzeniami, ale też właśnie z dużym stężeniem smogu w powietrzu. Co więcej – liczba zgonów rok do roku zimą stopniowo wzrasta. Nie są to dobre wiadomości, ale stanowią źródło cennej wiedzy. Pozwalają lepiej zrozumieć działanie smogu i skuteczniej się przed nim chronić. Niekiedy ten problem bywa bagatelizowany. Wydaje nam się, że to tylko coś w rodzaju bardziej szkodliwej mgły. Tymczasem ma on katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Zawarte w nim związki chemiczne w pierwszej chwili mogą nie wywoływać objawów u zdrowych osób. Jednakże u alergików i astmatyków mogą nasilić się symptomy choroby. Smog zresztą może wywołać rozmaite choroby układu oddechowego takie jak właśnie astmę, ale też przewlekłe zapalenie oskrzeli czy niewydolność, a nawet oburotacyjną chorobę płuc.
Ponadto smog jest jednym z najbardziej kancerogennych zjawisk ze względu na wysoką zawartość zanieczyszczeń. Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że tylko w 2010 roku na raka płuc wywołanego przez smog zmarło na całym świecie 230 tysięcy osób. Smog źle działa na ciężarne i ich dzieci – redukuje masę urodzeniową dziecka i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. U osób starszych negatywnie wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale też układ krwionośny i pracę serca. U każdego natomiast może wywołać stres oksydacyjny i przewlekłe stany zapalne organizmu. Osoby aktywne fizycznie dodatkowo narażają się na działanie smogu w związku z większym wysiłkiem, który przyspiesza i pogłębia oddychanie.
Komora hiperbaryczna a oczyszczanie ze smogu
Tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczeniu organizmu potężnej dawki czystego tlenu pod ciśnieniem większym niż atmosferyczne. O ile smog działa niekorzystnie na cały organizm, a szczególnie na układ oddechowy; o tyle hiperbaria działa korzystnie na cały ustrój, ze szczególnym naciskiem na układ oddechowy. Właśnie dlatego stanowi doskonały sposób na to, by uchronić się przed negatywnym skutkiem wdychania pyłu zawieszonego, czyli właśnie smogu. Terapia tlenowa poprawia wydolność całego organizmu i wspiera naturalne procesy prowadzące do usuwania toksyn z ustroju. Dotlenia komórki i poszczególne narządy usprawniając ich pracę. Tlen stanowi pożywienie dla tkanek w całym ciele, a te lepiej odżywione, będą w stanie sprawniej pracować i spełniać swoje role. Tlenoterapia hiperbaryczna może posłużyć jako środek profilaktyczny, ale też jako element terapii niwelującej szkody, które smog już zdążył poczynić. Wspiera leczenie stanów zapalnych i wzmaga działanie komórek macierzystych, a to z kolei sprzyja regeneracji komórek.
Kto powinien oczyszczać się ze smogu?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że terapia w komorze HBOT to coś, z czego może skorzystać każdy. W kontekście zanieczyszczenia smogiem można jednak wskazać na konkretne grupy osób, które szczególnie są narażone na działanie szkodliwych substancji. Należą do nich:
- Osoby starsze
- Dzieci i młodzież
- Osoby prowadzące aktywny tryb życia
- Mieszkańcy dużych miast
- Osoby mieszkające blisko dróg o dużym natężeniu ruchu (powyżej 10 tysięcy aut na dobę)
- Alergicy
- Astmatycy
Oczywiście wskazaniem do skorzystania z tlenoterapii są także inne choroby, których objawy mogą się nasilać wraz z pojawieniem się smogu.
Bibliografia:
http://www.politykazdrowotna.com/14824,z-powodu-smogu-w-polsce-rocznie-umiera-45-tys-osob