Niegdyś dzieci z ADHD uważano za niewychowane i niegrzeczne, dziś wiadomo, że ich zachowanie to efekt zaburzenia. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD, wcześniej ADD) dotyka ok. 3-8% małych pacjentów. Raporty kliniczne potwierdzają, że jedną z metod pomocnych w poprawie jakości ich życia jest tlenoterapia hiperbaryczna.
ADHD – przyczyny i objawy
Według lekarzy za powstanie ADHD odpowiada nierównomierny rozwój poszczególnych struktur mózgu. Z tego powodu określa się je jako zaburzenie neurorozwojowe. Wolniejszy rozwój mózgu, wywołany przez trudności w łączeniu się ścieżek neuronowych, utrudnia skupianie się. Naukowcy uważają, że zaburzenie wpływa też na pracę neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego – tzw. chemię mózgu.
Wśród ewentualnych przyczyn ADHD wymienia się czynniki takie jak urazy głowy, zaniedbania środowiskowe, nieprawidłowości w ciąży czy niedotlenienie okołoporodowe. Zaburzenie może mieć również podłoże dziedziczne.
Tlenoterapia hiperbaryczna a ADHD
Wielokrotnie wykazano, że za nieprawidłowe funkcjonowanie narządów czy układów w dużej mierze odpowiada ich niedotlenienie. Nie inaczej jest z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dostarczenie organizmowi tlenu w podwyższonej dawce wysyca ciało (w tym komórki mózgowe), co przekłada się na szereg korzyści zdrowotnych.
Liczne prace naukowe udowadniają, że oxyterapia pomaga zarówno osobom z ADHD, jak i zespołem Aspergera czy autyzmem. Poprzez dotlenianie tkanek sesje poprawiają zdolności poznawcze i obniżają poziom stresu. Polepszają też jakość snu badanego oraz m.in. wpływają pozytywnie na nawiązywanie kontaktu wzrokowego.
Oxyterapia pacjentów z ADHD – badania
Badania nad ADHD są przeprowadzane od lat. Przykładowo, w 2006 roku dr Philip Shaw (Fordham University) i jego zespół zmierzyli grubość kory mózgowej u 40 tysięcy osób z ADHD. Zbadano dorosłych i dzieci, a w rezultacie wykazano znaczne różnice w liczbie połączeń neuronowych w korze – czyli w jej grubości. Cieńsza kora to efekt mniejszej ilości składników odżywczych i tlenu transportowanych do mózgu, a to z kolei wynik nieprawidłowości w przepływie krwi. Komórki, które nie otrzymują wystarczającej dawki tlenu, są słabsze i gorzej pracują. Przekłada się to m.in. na brak koncentracji czy zaburzenia uwagi.
Tysiące amerykańskich dzieci poddano tlenoterapii. Wykazano, że dotlenienie tkanek mózgu (włącznie z osoczem) ma pozytywny wpływ na rozwój nowych komórek mózgowych. Tym samym usprawnia funkcjonowanie całego narządu. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych odnotowano poprawę koncentracji po 20-30 wizytach w komorze. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się przejście kolejnych 40 sesji.
W gruniu 2013 roku w koreańskim czasopiśmie „Journal of Oriental Neuropsychiatry” opublikowano opis przypadku pacjenta z ADHD. Chory był poddany terapii kombinowanej, łączącej wsparcie logopedy, akupunkturę skóry głowy, wspomaganie funkcji poznawczych oraz oxyterapię. Raport kliniczny potwierdził skuteczność powyższych metod (w tym HBOT) w terapii ADHD i zaburzeń w nauce. Polepszyła się koncentracja badanego, pewność siebie oraz komunikacja. Prócz tego przestał mieć problemy ze snem.
Przytoczone badania stanowią dowód na efektywność tlenoterapii hiperbarycznej stosowanej jako pomoc dla osób z ADHD. Zaburzenie nie jest chorobą, więc nie można go leczyć, ale sprawdza się jako metoda poprawiająca codzienne funkcjonowanie pacjentów.
Bibliografia:
http://www.oxyexpert.com/adhd-hyperbaric/
https://www.researchgate.net/publication/264188921_A_Case_Report_of_a_Patient_with_ADHD_and_Learning_Disorders_Treated_with_Hyperbaric_Oxygen_Therapy_and_the_Oriental_Medical_Therapy