Grzybice skóry i błon śluzowych należą do schorzeń zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze. To najczęstsze choroby, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetu dermatologa, z czego do najbardziej pospolitych zalicza się grzybica paznokci. Schorzenie może dotykać też innych obszarów ciała, począwszy od owłosionej skóry głowy, przez twarz, ręce i stopy, a skończywszy na pachwinach. Istnieje kilka metod zwalczania choroby, prócz tego specjaliści przekonali się, że dobre efekty daje wsparcie leczenia tlenoterapią hiperbaryczną.
Grzybica skóry – objawy i leczenie
Grzybica jest bardzo powszechnym zagrożeniem. Może dotknąć każdego i w zależności od umiejscowienia zmian wymagać leczenia jedno- czy kilkudniowego (np. grzybica pochwy) albo paromiesięcznej terapii (grzybica paznokci). W przypadku grzybicy skóry na ciele pojawiają się m.in. swędzące, czerwone lub różowe plamy z podniesionymi brzegami. Występuje łuszczenie oraz pęcherzyki na obwodzie zmian. Ze względu na lokalizację wykwitów grzybice skórne można podzielić na powierzchowne naskórkowe (np. łupież pstry) oraz atakujące skórę właściwą, włosy i paznokcie, z towarzyszącym im odczynem zapalnym.
Metoda terapii zależy od konkretnego przypadku. Specjalista może przepisać preparaty do stosowania miejscowego (np. przy grzybicy powierzchownej skóry gładkiej) albo leki doustne, zalecane przy rozległych zmianach.
Grzybice skóry a oxyterapia
Liczne badania naukowe potwierdzają, że terapia wszelkiego typu zmian skórnych, włącznie z grzybicami, przynosi o wiele lepsze efekty, kiedy połączy się ją z oxyterapią. HBOT znacząco podnosi skuteczności farmakoterapii, zwłaszcza antybiotykoterapii; prócz tego zdecydowanie skraca jej czas. Według lekarzy to zasługa właściwości przeciwgrzybiczych tlenoterapii, za które odpowiada zwiększona produkcja wolnych rodników opartych na tlenie w warunkach hiperoksycznych (normobarycznych). Bez enzymów antyoksydacyjnych grzyby są bardziej podatne na działanie oxyterapii – łatwiej je zlikwidować. Istnieje też możliwość, że HBOT pośrednio wpływa na eliminację drobnoustrojów, przywrócenie fagocytozy czy hamowanie rozwoju powikłań cukrzycowych takich jak kwasica mleczanowa.
U pacjentów z grzybicami skórnymi włączenie w proces leczenia tlenoterapii hiperbarycznej pozytywnie wpływa nie tylko na efektywność likwidowania samych zmian. Zmniejszały się także – albo istotnie ograniczały – powikłania wywołane farmakoterapią.
Leczenie grzybicy skóry tlenoterapią
Hiperbaria dotlenia tkanki, pobudza komórki do pracy i regeneracji, przyspiesza procesy odnowy oraz skraca okres leczenia. Pozytywne wyniki badań nad jej potencjałem pozwalają mieć pewność, że metoda będzie coraz częstszym elementem terapii kombinowanych pacjentów z grzybicami skóry – i nie tylko.
Bibliografia:
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/ringworm-treatment
http://www.czytelniamedyczna.pl/5847,aktualne-zastosowanie-hiperbarii-tlenowej.html