Ciągłe zmęczenie, brak energii, problemy z koncentracją i pamięcią, sen, który nie regeneruje… To mogą być objawy zespołu chronicznego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome, CFS). Mogłoby się wydawać, że wystarczy się wysypiać czy uprawiać sport, aby czuć się świetnie. Jednak CFS nie daje się pokonać tak łatwo. Na szczęście istnieją metody, które pomagają się z nim uporać. Jedną z nich jest tlenoterapia hiperbaryczna.
Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny i objawy
CFS to nie tylko objaw braku snu czy przepracowania. Przedłużające się zmęczenie niekiedy staje się jednostką chorobową. Co więcej, z każdym rokiem przybywa osób, które się z nim borykają. Według naukowców może dotykać 4-8% całej populacji. Przy czym najczęściej zapadają na niego kobiety między 30. a 40 rokiem życia.
Zespół chronicznego zmęczenia to poważna dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Pierwsze opisy symptomów pojawiły się już w XIX wieku, a schorzeniu nadano nazwę neurastenia. Wraz z rozwojem psychiatrii tworzono nowe jednostki chorobowe z podobnymi objawami. W 1988 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oficjalnie zatwierdziło nazwę „zespół przewlekłego zmęczenia”. Od tej pory schorzenie ma ściśle ustalone kryteria. Należy do nich przewlekłe (trwające min. pół roku) zmęczenie, które nie ustępuje mimo odpoczynku. Prócz tego znacząco pogarsza samopoczucie oraz wydajność pracy. Inne objawy to ból gardła, głowy, mięśni oraz stawów. Dolegliwościom mogą towarzyszyć też problemy z koncentracją, dezorientacja czy zaburzenia pamięci.
Hiperbaria jako metoda leczenia CFS
Aby wykluczyć choroby wywołujące permanentne zmęczenie, należy przejść badania typu morfologia, OB, echo serca i EKG. Po wykonaniu diagnostyki można przystąpić do terapii. Wśród stosowanych metod znajduje się farmakoterapia, psychoterapia oraz rehabilitacja. Ostatnia polega głównie na zwiększaniu aktywności fizycznej pacjentów. Chorym dobiera się odpowiednie ćwiczenia, co ma na celu zwiększenie tolerancji organizmu na wysiłek. Odnotowano też dużą skuteczność tlenoterapii.
Hiperbaria stymuluje komórki mózgu do pracy, co poprawia funkcjonowanie całego układu nerwowego. Dotlenianie usprawnia pracę wszystkich tkanek i narządów. Już jedna wizyta w komorze poprawia samopoczucie.
HBOT a zespół chronicznego zmęczenia
Oxyterapia redukuje symptomy CFS poprzez kompleksowe działanie na cały organizm. Jej efektywność łatwo wyjaśnić tym, że spora część objawów może wiązać się z niedotlenieniem. Nie bez powodu podczas pracy zaleca się regularne wietrzenie pomieszczenia. Tak samo zachęca się ludzi do aktywności fizycznej, która dotlenia organizm i poprawia kondycję. HBOT działa na podobnej zasadzie – dostarcza ciału odżywczy tlen. W trakcie sesji organizm otrzymuje go w zwiększonej dawce. Tlen krąży po ciele wraz z krwią, poprawiając pracę wszystkich układów. Dociera tam, gdzie go brakuje. Wędruje do każdego narządu, włącznie z jednym z najważniejszych, czyli mózgiem.
Warto skorzystać z tlenoterapii w ramach profilaktyki. Ponadto metoda pomaga w walce z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym z pogorszeniem pamięci czy brakiem energii.