Lekarze od lat analizują potencjał hiperbarii, odkrywając kolejne obszary, w których można ją wykorzystywać. Wykazano jej skuteczność w wielu dziedzinach medycyny, w tym w ortopedii. Jak wskazuje na to sama nazwa, tlenoterapia bazuje na dotlenianiu. Dostarcza organizmowi zwiększoną dawkę tlenu, który stymuluje komórki do wzmożonej pracy. Odżywia i regeneruje wszystkie tkanki i narządy, w tym obszary uszkodzone. Lekkie urazy, zwichnięcia lub złamania, poważne schorzenia wymagające rehabilitacji – wszędzie, gdzie dociera tlen, dochodzi do stymulacji procesów odbudowy.
HBOT a choroby narządu ruchu
Trudno wymienić wszystkie dolegliwości, które można zminimalizować lub wyleczyć przy pomocy tlenoterapii. Udowodniono, że metoda ma pozytywny wpływ na metabolizm i procesy regeneracyjne w tkance kostnej, stawach, chrząstce oraz mięśniach szkieletowych. Sprawdza się jako skuteczne narzędzie w leczeniu zapaleń kości – również przewlekłych. Dotleniając zmieniony chorobowo obszar ciała, doprowadza do tworzenia się nowych komórek macierzystych. Te z kolei różnicują się w komórki, które zastępują uszkodzone, odbudowując tym sposobem ubytki w tkankach.
Za skuteczność HBOT w redukcji zapaleń w dużej mierze odpowiada jej bakteriobójcze działanie. Jak wiadomo, do pourazowych zakażeń kości dochodzi z powodu aktywności bakterii beztlenowych. Gdy rozwija się stan zapalny, występuje tzw. hipoksja tkanek (niedotlenienie). Hiperbaria intensywnie dotlenia organizm, co zwiększa wydolność komórek żernych. Rozpoczynają eliminację bakterii, hamując rozwój stanu zapalnego.
Hiperbaria w ortopedii – leczenie sportowców
Tlen podawany w zwiększonych dawkach pobudza do pracy fibroplasty i osteoklasty. W wyniku stymulacji wzrost i odbudowa kości ulegają przyspieszeniu. Ponadto rany goją się szybciej, co skraca czas rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. artroskopiach, rekonstrukcjach więzadeł czy endoprotezoplastyce stawów). Z tego powodu HBOT cieszy się coraz większym zainteresowaniem sportowców. Dla osób trenujących zawodowo liczy się jak najszybszy powrót do ćwiczeń. Cykl sesji w komorze pozwala im na skrócenie leczenia, a także coraz częściej na uzyskanie lepszych efektów terapii.
Prozdrowotne właściwości tlenoterapii wykorzystuje się również w leczeniu zaawansowanych zmian, włącznie z martwicą kości. W tym przypadku czas ma niebagatelne znaczenie. Im szybciej chory zacznie odwiedzać komorę, tym mniejsze będą uszkodzenia. Oxyterapia stosowana jako wsparcie konwencjonalnego leczenia zmniejsza ból, zwłaszcza na wczesnym etapie choroby.
Tlenoterapia hiperbaryczna jako wsparcie w ortopedii
U ludzi ze zwyrodnieniami i reumatoidalnymi schorzeniami HBOT zmniejsza obrzęki stawów kolanowych oraz stawów dłoni. Minimalizuje też ból, zwiększając zakres ruchów pacjentów. Przyspiesza powrót do zdrowia po zabiegach chirurgicznych. W ciężkich stanach, takich jak złożone urazy kości i tkanek miękkich, pozwala uniknąć amputacji lub zmniejszyć jej poziom. Pomaga też osobom z dolegliwościami neurologicznymi spowodowanymi martwicą chrzęstno-kostną (osteochondrozą).
Widząc potencjał hiperbarii, lekarze coraz chętniej wdrażają ją do klasycznej terapii. Łączą metodę z antybiotykoterapią i leczeniem chirurgicznym, uzyskując satysfakcjonujące rezultaty. Zapewne w niedalekiej przyszłości hiperbaria stanie się standardowym elementem terapii szeregu schorzeń ortopedycznych.