Demencja, określana również jako otępienie starcze, to schorzenie dotykające głównie seniorów. Polega na stopniowym upośledzaniu funkcji intelektualnych. Wraz z postępem choroby dotknięty nią człowiek ma coraz większe problemy z pamięcią. Procesy myślowe zachodzą u niego wolniej, pojawiają się też inne przypadłości. Na szczęście istnieją metody, które mają pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucia pacjentów. Jedną z nich jest tlenoterapia hiperbaryczna.
Demencja – główne objawy choroby
Mówiąc o demencji, trzeba podkreślić, że to schorzenie występujące w różnych formach. Najbardziej znana to choroba Alzheimera, ale senior może zapaść także na demencję naczyniową. Inne warianty to otępienie czołowo-skroniowe (Frontoemporal Dementia, FTD) oraz otępienie z ciałami Lewy’ego (Dementia with Lewy bodies, DLB). Łączą je objawy typu pogorszenie sprawności umysłowej czy postępujące trudności w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami. Prócz tego chorym zmienia się osobowość. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej stają się przyczyną zagubienia, a nierzadko agresji.
U każdego człowieka z wiekiem dochodzi do zaniku komórek nerwowych. Jednak u osób z demencją proces przebiega dużo szybciej. Dodatkowo rozwój schorzenia mogą wywoływać czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Naukowcy doszli do wniosku, że wpływ na stan zdrowia pacjentów ma także niedotlenienie tkanek mózgu.
Tlenoterapia hiperbaryczna jako wsparcie w leczeniu demencji
Skuteczność oxyterapii w oczyszczaniu organizmu z toksyn potwierdza szereg badań. Ponadto metoda wielokrotnie sprawdziła się jako wsparcie w leczeniu licznych chorób, w tym neurodegeneracyjnych. Lekarze coraz częściej posługują się HBOT w rehabilitacji ludzi po urazach mózgu lub innych uszkodzeniach układu nerwowego.
Działanie tlenoterapii polega na intensywnym wysycaniu tkanek tlenem. Podczas pobytu w komorze pacjent otrzymuje podwyższoną dawkę tlenu, który wędruje po ciele wraz z krwią. Odżywia wszystkie tkanki i narządy, stymuluje procesy odbudowy oraz leczy urazy. Co jest bardzo istotne, pobudza produkcję nowych komórek. Dotyczy to każdego obszaru, włącznie z mózgiem. Hiperbaria zmniejsza stany zapalne i obrzęki, poprawia metabolizm w tkance mózgowej oraz mikrokrążenie mózgowe. Wpływa na uśpione komórki mózgowe i stymuluje aktywność całego narządu.
Warto podkreślić, że HBOT nie jest lekiem na demencję. Może jednak zahamować jej procesy i polepszyć funkcje poznawcze chorego. Umożliwi mu samodzielne wykonywanie choćby prostych czynności, co znacząco poprawi jakość życia pacjenta.
Demencja a HBOT – prognozy na przyszłość
Według statystyk ludzie żyją coraz dłużej. Co za tym idzie, coraz więcej osób zapada na któryś z rodzajów demencji. Tym samym schorzenie staje się prawdziwym wyzwaniem cywilizacyjnym. Badacze wciąż pracują nad potencjałem tlenoterapii hiperbarycznej, ale już dziś wiadomo, że metoda przynosi szereg korzyści. Można założyć, że w najbliższej przyszłości stanie się stałym elementem terapii seniorów.
Bibliografia:
https://www.israel21c.org/hyperbaric-oxygen-therapy-may-reverse-dementia-development/