Od lat trwają badania nad potencjałem tlenoterapii hiperbarycznej we wspieraniu leczenia szeregu schorzeń. Jedną z dziedzin, w której oxyterapia może mieć znaczący udział, jest bez wątpienia okulistyka.
Oxyterapia w służbie okulistyki
W 2010 roku w czasopiśmie „Optometry – Journal of the American Optometric Association” opublikowano artykuł pt.: „Hyperbaric Oxygen Therapy and the Eye”. To praca naukowa trzech specjalistów, w tym dr Heather Murphy-Lavoie, lekarza z ponad 20-letnim doświadczeniem. Artykuł jako pierwszy w tak kompleksowy sposób porusza temat tlenoterapii i jej wpływu na choroby oczu wywołane niedokrwieniem. Przybliża też działanie oxyterapii na schorzenia pozostałych narządów i układów, ale nie będziemy tu tego uwzględniać.
Badacze koncentrują się w swojej pracy na nagłych stanach pogorszenia lub utraty wzroku i metodach leczenia. Kładą nacisk na rolę tlenu (i jego braku) w utrzymywaniu żywotności komórek i tkanek siatkówki. Podkreślają, jak ważna jest szybkość poddania pacjenta tlenoterapii, szczególnie w nagłych przypadkach.
Tlenoterapia a choroby siatkówki oka
Autorzy zalecają wdrażanie HBOT do terapii schorzeń takich jak m.in. choroba dekompresyjna (DCS) lub zator gazowy, zwłaszcza gdy towarzyszą im problemy oczu. Może to być np. powracający ból gałek ocznych, podwójne, zamglone widzenie, błyski światła, aureole, plamki lub inne zaburzenia widzenia. Tlenoterapia sprawdza się we wspomaganiu leczenia osób, które ucierpiały w wyniku zatrucia tlenkiem węgla i mają problemy wzrokowe. Z badań wynika, że HBOT wykazuje skuteczność także u pacjentów z zamknięciem tętnicy środkowej siatkówki. Schorzenie dotyka cierpiących na miażdżycę i tzw. sercowców. W pracy podano liczne przykłady chorób siatkówki (np. zakrzep żył siatkówki), w których można z powodzeniem zastosować leczenie tlenem w podwyższonym ciśnieniu.
W przypadku wielu chorób okulistycznych niezmiernie ważne jest jak najszybsze wdrożenie terapii. Im wcześniej pacjent zostanie poddany leczeniu, tym większe ma szanse zahamowania uszkodzeń wywołanych niedokrwieniem. A dokładniej, niedotlenieniem komórek narządu wzroku. Przykładowo, ludzie, u których doszło do zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki, są zagrożeni utratą wzroku, jeśli nastąpi całkowite zamknięcie światła naczynia. Podaje się im preparaty rozszerzające naczynia i obniżające ciśnienie śródgałkowe. Zastosowana odpowiednio szybko HBOT wysyci tlenem tkanki, doprowadzając do udrożnienia naczynia oraz przemieszczenia zatoru w kierunku dna oka. Dzięki temu część centralna uniknie rozległych uszkodzeń.
Tlenoterapia w leczeniu schorzeń oczu – im szybciej, tym lepiej
Powyższy artykuł poświęca wiele uwagi zagadnieniu niedotlenienia komórek siatkówki oka. Jak wiadomo, niedotlenienie przekłada się na niedokrwienie, a to prowadzi do obumarcia komórek. Konsekwencją jest utrata zdolności widzenia. Efekty badań naukowców zawarte w pracy „Hyperbaric Oxygen Therapy and the Eye” potwierdzają skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej. Tym większą, im mniej czasu upłynie od momentu powstania uszkodzeń do znalezienia się pacjenta we wnętrzu komory.
Bibliografia:
https://cumbria-hyperbaric.org/2019/10/15/ophthalmology-hbot-and-the-eyes/