W połowie września odwiedziła nas Pani Krystyna. Przywiozła ją córka, która bardzo zmartwiona stanem mamy postanowiła poszukać pomocy u nas. W zeszłym roku po raz pierwszy dało się zauważyć pierwsze niepokojące zmiany u Pani Krystyny – spowolnieniu ruchów i myślenia. Te objawy raz pojawiały się, raz znikały na przestrzeni kolejnych miesięcy. Pani Krystyna rozpoczęła diagnostykę i leczenie neurologiczne, lecz za każdym razem powracające zmiany pogłębiały się. Tomograf nie wykrył żadnych przyczyn tego stanu rzeczy. Ostatecznie zdiagnozowano zaburzenia funkcji poznawczych tzw. otępienie. Kiedy okazało się, że Pani Krystyna nie potrafi sama się ubrać (nie wiedziała gdzie rękaw, a gdzie otwór na głowę), córka zabrała ją do siebie i objęła troskliwą opieką. Jednak z dnia na dzień było coraz gorzej, twierdziła, że telefon się psuje, a po prostu nie dawała już sobie rady z jego obsługą, nie potrafiła przełożyć kartki z lewej dłoni do prawej, nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych czynnościach. Przepisane lekarstwa nie pomagały, a ponadto na twarzy Pani Krystyny pojawiło się jakby uczulenie –zaczerwieniona i obrzęknięta skóra wokół ust. Cykl terapii obejmował 10 godzinnych seansów przy maksymalnym ciśnieniu 1,5 ATA. Po dwóch seansach zaczerwienienie i obrzęk zniknęły, a Pani Krystyna z każdym dniem coraz bardziej przypominała siebie sprzed choroby. Wróciła energia, uśmiech na twarzy, a przede wszystkim sprawność fizyczna i psychiczna. Pozytywnie przeszła też testy neurologiczne. Córka pokazała nam jak wyglądał zegar* narysowany przez mamę w trakcie zaburzeń (początek września), jak i tlenoterapii (druga połowa września, po 3 i 10 seansie) – sami zobaczcie, to robi wrażenie.
Po zakończeniu tlenoterapii hiperbarycznej Pani Krystyna wróciła do swojego mieszkania i świetnie radzi sobie sama, tak jak to było przed chorobą.
Tlenoterapia hiperbaryczna doskonale sprawdza się we wspomaganiu leczenia poważniejszych schorzeń przebiegających z uszkodzeniem komórek mózgu i ich utratą. Do takich należy między innymi choroba Alzheimera, Parkinsona, ale też stwardnienie rozsiane czy niektóre zaburzenia psychiczne. Jest również nieocenionym wsparciem w rekonwalescencji po udarach.
*Test rysowania zegara (ang. Clock Drawing Test, CDT) – test służący do oceny funkcji wzrokowo-przestrzennych zależnych od płata czołowego i kory skroniowo-ciemieniowej. CDT jest stosowany do przesiewowej oceny otępienia. Opracowany został w 1986 roku przez Schulmana i współpracowników, którzy wyodrębnili na jego podstawie pięć poziomów zaburzeń funkcji wzrokowo-przestrzennych.
Wpis opracował punkt oxyTerapia Rybnik
zobacz: komora hiperbaryczna Rybnik