Choć tlenoterapia hiperbaryczna staje się coraz popularniejsza, to wciąż niewiele osób wie, że niesie ona również wiele korzyści w dziedzinie stomatologii i implantologii. Podobnie jak operacje na innych częściach ciała, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i rekonwalescencji. Tak również hiperbaria ma szczególne znaczenie w przypadku periodontologii i chirurgii jamy ustnej. Komora hiperbaryczna okazuje się doskonałym sposobem na to, by skrócić czas gojenia i zredukować ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań.
Hiperbaria tlenowa i jej wpływ na jamę ustną
Oczywiście nigdy nie jest tak, że terapia w komorze HBOT oddziałuje tylko na jakiś jeden obszar ciała. Coraz częściej w okresie po operacjach wykorzystuje się taką metodę wspierania leczenia. Jest ona również wykorzystywana do zwalczania przewlekłych stanów zapalnych albo leczenia na przykład stopy cukrzycowej. Jednak w Polsce nadal jej znaczenie w kontekście stomatologii jest marginalne. Tymczasem jest mnóstwo korzyści jakie odnoszą pacjenci. Zwiększenie rozpuszczonego tlenu dostarczanego do tkanek wywołuje wzrost nowych naczyń. Poprawia się również działanie białych krwinek i wspierana jest homeostaza tkanek.
Takie zabiegi jak ekstrakcja zębów czy wstawianie implantów dentystycznych oraz leczenie niektórych chorób zębów czy terapie skojarzone nowotworów głowy i szyi mogą prowadzić do rozwoju martwicy szczęki i żuchwy czy powstania osteoradionekrozy (ciężkiego powikłania leczenia nowotworów). Ostatnie lata badań udowodniły jednak, że terapia HBOT pozwala na przyspieszenie gojenia ran, zmniejszenie bólu, poprawę pracy mięśni, ograniczenie żywotności bakterii i redukcję obrzęków. Poprawa ukrwienia w tkankach uszkodzonych np. po operacji wstawienia implantów oraz wzmocnienie działania antybiotyków i środków odkażających przyspiesza proces rekonwalescencji i znacznie obniża ryzyko wystąpienia infekcji. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że HBOT stanowi bezpieczny i skuteczny zabieg przy nielicznych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach.
Hiperbaria a implanty osseointegrowane
Jedną z coraz śmielej stosowanych metod nie tylko w stomatologii, ale w innych dziedzinach medycyny są wszczepy osseointegrowane. Oznacza to tyle, że implanty są bezpośrednio połączone z żywą kością, zaś tlen zawarty w tkance kostnej tworzy na powierzchni tytanowego implantu warstwę sprzyjającą mineralizowaniu się tkanki kostnej zapewniającej wszczepowi odpowiednie mocowanie implantu. U pacjentów, którzy wcześniej byli poddani radioterapii, ale nie tylko u nich pojawia się ryzyko związane z taką formą leczenia. Literatura medyczna coraz częściej jednakże zaleca, by taką terapię wesprzeć terapią hiperbaryczną.
„HBOT jest niezwykle przydatna w leczeniu martwicy popromiennej kości skroniowej i przewlekłego nawracającego wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku” – dr Arvind Sharma, chirurg szczękowy z Edynburga.
Zalety tlenoterapii hiperbarycznej dla pacjentów:
- Skrócenie czasu rekonwalescencji i przyspieszenie procesu gojenia
- Redukcja obrzęków i ryzyka powstania powikłań po ekstrakcji lub wszczepieniu implantów zębów
- Przyspieszenie leczenia pooperacyjnego w okolicach żuchwy
- Wsparcie proces wzrostu i podziału komórek macierzystych
- Zabijanie bakterii beztlenowych i zmniejszanie produkcji toksyn bakteryjnych
Bibliografia:
The Role Of Hyperbaric Oxygen Therapy Within Oral And Maxillofacial Surgery – Hance Clarke, Uniwersytet Toronto, Kanada
http://medind.nic.in/iab/t03/i1/iabt03i1p23.pdf
http://viadent.pl/wp-content/uploads/2016/12/HBOT-11.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3972582/