przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Tlenoterapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna

 

Tlenoterapia i jej zastosowanie

 

Kluczowe znaczenie ma tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki temu rozpuszcza się w osoczu w konsekwencji znaczne skuteczniej dotleniając narządy wewnętrzne. Ułatwia odprowadzanie z organizmu toksyn, takich jak dwutlenek węgla, ale też ożywia i pobudza komórki oraz pomaga wprowadzić je w normalny tryb pracy.

 

Tlen stanowi zagrożenie dla bakterii, zwłaszcza tych beztlenowych, a te z kolei często są odpowiedzialne za poważne infekcje. Niszczy także pierwotniaki i wirusy. Tlenoterapia hiperbaryczna leczy udary, chorobę wieńcową, powikłania po miażdżycy czy owrzodzenia. Problemem wówczas jest słabe dotlenienie tych miejsc wynikające z osłabionego dopływu krwi. Terapia zwiększa dopływ tlenu do uszkodzonych tkanek i pomaga w ich regeneracji.

 

Tlenoterapia pomaga przywrócić funkcje uszkodzonych narządów wewnętrznych właśnie poprzez regenerację możliwą dzięki komórkom macierzystym. W ten sposób poprawia pracę chociażby wątroby i mózgu, ale i wszystkich pozostałych organów.

 

Dzięki takiemu wpływowi na organizm tlenoterapia hiperbaryczna działa profilaktycznie i pomaga w leczeniu rozmaitych chorób, takich jak:

 

MigrenyMigreny – następuje rozkurczenie naczyń krwionośnych, poprawa przepływu krwi, a w efekcie lepsze dotlenienie komórek mózgu. Dzięki temu tlenoterapia hiperbaryczna może wspierać leczenie depresji oraz autyzmu. Lepszy dopływ tlenu pozwala się uspokoić i skoncentrować.

 

 

choroby skóryChoroby skóry – takie jak wysypki, trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, także obrzęki i trudno gojące się rany, a nawet oparzenia. Zwiększenie dopływu tlenu pozwala zregenerować skórę i zabija bakterie beztlenowe niwelując ryzyko infekcji. Wzrost ilości komórek macierzystych przyspiesza odnawianie się tkanek.

 

reumatyzmLeczenie chorób zapalnych np. reumatyzmu – tlen dostarczany organizmowi w czasie oxyterapii zwalcza stany zapalne i łagodzi ból.

 

 

 

choroby wieńcoweUdar mózgu, choroba wieńcowa, miażdżyca – za sprawą dostarczenia większej ilości tlenu rozszerzają się naczynia krwionośne, co ułatwia transport krwi w całym ciele. Po udarze czy zawale wspiera powrót do zdrowia i przyspiesza powrót do normalnych funkcji neurologicznych.

 

 

Terapia tlenem ma również działanie odmładzające i spowalniające proces starzenia. Odmładza komórki, ale też poprawia wydolność organizmu i jego ogólną sprawność.

 

Tlenoterapia hiperbaryczna - historia

 

tlenPoczątków tlenoterapii hiperbarycznej można dopatrywać się już w czasach, gdy ludzie próbowali wyodrębnić tlen. Istnieją źródła, według których ten pierwiastek wyodrębnił polski alchemik, Michał Sędziwój na początku XVII wieku. Źródła na całym świecie jednak podają, że tlen udało się otrzymać dopiero w drugiej połowie XVIII wieku. Tak czy inaczej już wtedy dowiedziono, że bez tlenu nie ma życia.

 

oddychanie tlenemWażnym krokiem, jaki zaliczyła terapia hiperbaryczna był rozwój nurkowania oraz samych technik leczenia z pomocą sprężonego powietrza. Choć istnieją legendy o tym, że już Aleksander Wielki kazał się opuścić w specjalnej szklanej beczce w cieśninie Bosfor, to jednak nie są one do końca potwierdzone. Zaś w 1662 roku powstało urządzenie, które miało za zadanie leczyć choroby płuc właśnie poprzez sprężone powietrze.

 

 

 

Wciąż poszukiwano sposobów na udoskonalenie terapii hiperbarycznej. Gwałtowny rozwój przemysłowy XIX wieku przyniósł przełom również w medycynie. W Kanadzie powstała pierwsza amerykańska komora hiperbaryczna, później taka pojawiła się Nowym Jorku. Miała służyć do leczenia pacjentów z chorobami psychicznymi. Kilka dekad później, już w XX wieku powstało największe centrum hiperbaryczne w Kansas City. Leczono tam szalejącą wówczas na świecie hiszpankę, a później także choroby weneryczne, nowotwory czy nadciśnienie i cukrzycę.

 

badanieSam tlen do terapii hiperbarycznej wykorzystano dopiero w 1937 roku, natomiast w 1959 roku został przeprowadzony eksperyment, w którym dowiedziono, że do życia w warunkach hiperbarii tlenowej wystarczający jest tlen znajdujący się w surowicy krwi.

 

 

Kolejne lata przyniosły wzrost znaczenia medycyny hiperbarycznej, rozwinęły się komitety i stowarzyszenia oraz ośrodki naukowe, w których prowadzono dalsze badania. Choć do dziś udowodniono wskazania do leczenia różnych schorzeń właśnie przez tlenoterapię i jest to metoda coraz bardziej doceniana, to jednak nadal pojawiają się nowe informacje na temat jej właściwości.

Więcej informacji jak działa komora hiperbaryczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

Migreny

choroby skóry

reumatyzm

choroby wieńcowe

tlen

oddychanie tlenem

badanie

nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria