przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Zdrowie >> Tlenoterapia hiperbaryczna a depresja

Tlenoterapia hiperbaryczna

a wspomaganie leczenia depresji

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. W perspektywie całego życia depresja lub jej epizod dotknie nawet kilkanaście procent całej populacji. Jest to problem, który ma różne przyczyny, objawia się ogólnie pesymizmem i brakiem zdolności do odczuwania radości i zadowolenia, ale też i kłopotami z bezsennością czy ogólnym zniechęceniem. Depresja staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Istnieją różne metody walki z tym schorzeniem, a jednym z dających najwięcej nadziei jest tlenoterapia hiperbaryczna.

Depresja – objawy

 

Wbrew pozorom, objawy depresji nie są jednoznaczne, choć większość dotyczy zmian nastroju. W niektórych sytuacjach pojawiają się też symptomy somatyczne. Nie zawsze da się ją łatwo rozpoznać. Wielu chorych latami cierpi na depresję zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Funkcjonują niekiedy na zasadzie siły rozpędu, ale nie mając poczucia celu, spełnienia ani radości. Najczęściej występujące symptomy depresji to anhedonia (zanik odczuwania radości), zmniejszenie aktywności życiowej, większe problemy w podejmowaniu decyzji, aż po kompletną obojętność i brak zainteresowań. Często słyszy się o tym, że chory na depresję nie ma siły wstać z łóżka ani wykonać prostych zabiegów higienicznych i jest to jak najbardziej możliwe.

Depresja nie pozwala na pozytywną ocenę własnego życia czy to w teraźniejszości czy przyszłości. Celuje w samoocenę i wprawia człowieka w permanentny lęk. Poczucie bezsensu i beznadziei w końcu prowadzi do myśli o tym, że śmierć przyniesie ulgę.

Chory nierzadko ma objawy o podłożu fizycznym – miewa problemy z regularnym snem (bezsenność, sen krótki, płytki, przerywany), brak apetytu albo przesadny apetyt, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, a często też spadek libido. U kobiet nierzadko dochodzi nawet do zaburzeń miesiączkowania i zmian w cyklu.

Istnieją różne sposoby leczenia depresji – od psychoterapii, poprzez leczenie farmakologiczne, aż po alternatywne metody. Od lat trwają badania nad wpływem tlenoterapii hiperbarycznej na leczenie depresji. Ostatecznie odnosi spore sukcesy w spowalnianiu i leczeniu innych chorób neurologicznych.

Komora hiperbaryczna a leczenie depresji

 

Tlen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym także układu nerwowego. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że dostarczenie mózgowi potężnej dawki tlenu pod wysokim ciśnieniem może wpływać na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia, a przy regularnym korzystaniu z HBOT także na polepszenie stanu zdrowia.

Terapia hiperbaryczna ma wpływ na leczenie depresji ponieważ poprawia metabolizm komórek nerwowych i wspiera pracę układu nerwowego. Powoduje, że lepiej dotlenione komórki działają sprawniej, ale poprawia się też przepływ krwi, również w drodze do mózgu, a tam wiadomo – tlen jest podstawowym pożywieniem.

Liczne badania dowodzą, że tlenoterapia hiperbaryczna niesie mnóstwo korzyści dla układu nerwowego, a co za tym idzie, pozwala zapobiegać niektórym schorzeniom lub zmniejszać dolegliwości i objawy tych przewlekłych. To samo dotyczy depresji.

Tlenoterapia pomaga odbudować i zregenerować uszkodzone tkanki. Badanie przeprowadzone na próbie 60 osób z depresją dowiodło, że terapia w HBOT daje podobne, a niekiedy nawet lepsze efekty w poprawie samopoczucia, co przyjmowanie leku Deanxitu (który obecnie jest stosowany bardzo rzadko). Jednocześnie tlenoterapia jest bezpieczniejsza i nie wywołuje takich skutków ubocznych, jak niektóre leki.

Komora HBOT może być też wsparciem w leczeniu innej formy depresji, czyli stresu pourazowego. W badaniu przeprowadzonym przez dr Paula G. Harcha w Kalifornii udział wzięło 16 byłych żołnierzy, którzy mieli za sobą traumatyczne zdarzenia. Poddano ich 30-dniowej terapii i zbadano ponownie po tym czasie. Poza poprawą pamięci i koncentracji, objawy depresji u weteranów udało się zredukować średnio o połowę. Większość pacjentów stosujących w tym czasie leki psychoaktywne mogła je ograniczyć lub odstawić całkowicie. To badanie pozwoliło też przedstawić zależność między poprawą pamięci, a lepszym krążeniem krwi w mózgu.

Nie oznacza to jednak, że tlenoterapia może sama w sobie spowodować, że depresja ustąpi. Można ją natomiast traktować jako znaczący czynnik wspierający powrót do pełnego zdrowia. Dodatkowo tlen podawany pod wysokim ciśnieniem w komorze hiperbarycznej zwiększa skuteczność działania niektórych leków.

tlenoterpia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia depresji
hiperbaria i leczenie depresji w komorze hiperbarycznej

Uruchom nowoczesny punkt oxyTerapia

komora hiperbaryczna oxybaria

nowoczesne

urządzenia

nowoczesne urządzenia oxybaria

kompleksowa

pomoc

punkt franczyzowy oxybaria

wsparcie

marketingowe

wsparcie marketingowe hiperbaria

poznaj szczegóły

Sugerowane zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

choroby przewodu pokarmowego

przewlekłe stany zapalne

rehabilitacja kardiologiczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

tlenoterpia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia depresji
hiperbaria i leczenie depresji w komorze hiperbarycznej
komora hiperbaryczna oxybaria
nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria
hiperbaria i leczenie depresji w komorze hiperbarycznej