przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Zdrowie >> Komora hiperbaryczna a leczenie oparzeń

Komora hiperbaryczna a wspomaganie leczenia oparzeń

Tlenoterapia hiperbaryczna niesie ze sobą mnóstwo korzyści wynikających z podawania tlenu pod ciśnieniem znacznie wyższym niż atmosferyczne. Tlen jest pierwiastkiem, który dla tkanek ludzkiego ciała stanowi ważny składnik odżywczy. Jego niedostatki prowadzą do mniej lub bardziej poważnych schorzeń. W niektórych przypadkach jednak tlen może okazać się także lekiem. Nie tylko poprawia ogólną wydolność organizmu czy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, ale też przyspiesza leczenie. Jedną z takich sytuacji jest leczenie oparzeń i niektórych chorób skóry.

Jak tlenoterapia działa na skórę?

 

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na podawaniu tlenu w ciśnieniu większym niż atmosferyczne. Dzięki temu następuje lepsze dokrwienie komórek, a przez to poprawia się także sprawność transportowania tlenu do wszystkich zakamarków organizmu. Co więcej, tlen podany w ten sposób przenika nie tylko do krwi, ale też do osocza i limfy.

Tak odżywione tkanki stają się lepiej ukrwione, zaś skóra staje się bardziej elastyczna dzięki zwiększonej produkcji kolagenu, elastyny i fibroblastów. Komórki macierzyste skóry zyskują lepsze zdolności do regeneracji, ale też i ich produkcja znacząco wzrasta.

Terapia w komorze hiperbarycznej powoduje, że budowane są nowe naczynia krwionośne. Połączenie wszystkich tych oddziaływań powoduje, że z powierzchni uszkodzonej skóry (tam, gdzie występuje jakaś rana, owrzodzenie czy oparzenie) znikają bakterie, a rana szybciej się zabliźnia.

Tlenoterapia jest zalecaną formą wspierania leczenia rozmaitych problemów skórnych – od trudno gojących się ran, poprzez zakażenia skóry i tkanki podskórnej, atopowe zapalenie skóry, aż po owrzodzenia czy oparzenia. HBOT zalecana jest także po przeszczepach skóry.

 

 

Tlenoterapia hiperbaryczna a leczenie oparzeń.

 

Hiperbaria nie jest terapią, która ma długą historię, jednak od momentu kiedy zaczęła być wykorzystywana w badaniach i później, stosowana już na szerszą skalę, stała się sposobem na walkę z coraz bardziej zaskakującymi problemami zdrowotnymi. W przypadku oparzeń problem jest dość złożony i zazwyczaj wiąże się ze znacznym ograniczeniem ukrwienia w miejscach dotkniętych oparzeniem.

O właściwościach przyspieszających leczenie oparzeń udało się przekonać w 1965 roku, w wyniku badań przeprowadzanych przez Ikeda i Wada. Okazało się, że górnicy zatruci tlenkiem węgla i leczeni w komorze hiperbarycznej szybciej wracają do siebie w porównaniu do grupy leczonej tradycyjnymi metodami. Obrzęk i oparzenia szybciej się zmniejszyły, zaś proces gojenia trwał znacznie krócej.

Tego typu uszkodzenia skóry charakteryzują się przerwaniem ścian naczyń krwionośnych i tkanek miękkich. To z kolei wywołuje obrzęk, który sięga aż do mięśni i głębszych warstwo skóry. W ten sposób uszkodzenia wywołane przez oparzenia obejmują znacznie większy obszar, niż może się wydawać.

Obrzęk stanowi dla tlenu transportowanego wraz z krwią pewną blokadę, co dodatkowo nasila problem. Terapia w komorze hiperbarycznej pozwala na zredukowanie obrzęków, a przez to poprawia ukrwienie skóry i pozostałych tkanek dotkniętych oparzeniem. Zwiększenie dostaw tlenu do rany oparzeniowej poprawia krążenie i zmniejsza zastój żylny, ale też – co bardzo ważne – ogranicza utratę płynów, co zwykle następuje w wyniku uszkodzenia naczyń.

Dostarczenie większej ilości tlenu do uszkodzonych tkanek wywołuje serię pozytywnych reakcji. Kolejną z nich jest zredukowanie ryzyka wystąpienia infekcji, zwłaszcza takich wywoływanych przez bakterie beztlenowe. Ma to przełożenie nie tylko na leczenie oparzeń zewnętrznych, ale i takich, które dotyczą oparzeń dróg oddechowych.

HBOT usprawnia proces wymiany gazowej w płucach, a jednocześnie zmniejsza obrzęki w tych obszarach. Brak dostępu dla bakterii również ogranicza możliwość wystąpienia infekcji dróg oddechowych, które mogą okazać się groźne w przypadku leczenia oparzeń.

Nie można jednakże traktować tlenoterapii jako jedynego czy alternatywnego sposobu leczenia. Zawsze powinien on być konsultowany z lekarzem i stanowić raczej część całego programu mającego przywrócić pacjenta do zdrowia.

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu

Uruchom nowoczesny punkt oxyTerapia

komora hiperbaryczna oxybaria

nowoczesne

urządzenia

nowoczesne urządzenia oxybaria

kompleksowa

pomoc

punkt franczyzowy oxybaria

wsparcie

marketingowe

wsparcie marketingowe hiperbaria

poznaj szczegóły

Sugerowane zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

choroby przewodu pokarmowego

przewlekłe stany zapalne

rehabilitacja kardiologiczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu
komora hiperbaryczna oxybaria
nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria
tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu