przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Zdrowie >> Komora hiperbaryczna a leczenie obrzęków i urazów

Komora hiperbaryczna a wspomaganie leczenia obrzęków i urazów

Komora hiperbaryczna jest kojarzona głównie z leczeniem schorzeń dróg oddechowych czy zatruć czadem lub innym szkodliwym gazem. Tymczasem jednak znajduje ona liczne zastosowania w leczeniu rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych. Dzieje się tak, ponieważ tlen dostarczany pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne, stanowi składnik odżywczy dla tkanek ludzkiego organizmu. Transportowany wraz z krwią i osoczem do wszystkich komórek, pozwala na zmniejszenie tych problemów, które mają związek z niedotlenieniem. Stąd też rozległe zalety, jaką wyróżnia się tlenoterapia obejmujące oddziaływanie na zdrowie fizyczne, wydolność, sprawność umysłową, a nawet na urodę.

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na urazy i obrzęki?

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że choć hiperbaria jest metodą powszechnie stosowaną wśród sportowców, to tak naprawdę może nieść korzyści każdemu, kto doznał mniej lub bardziej poważnej kontuzji. Choć obrzęk, jaki towarzyszy urazom wcale nie musi być duży, to jednak może okazać się poważnym utrudnieniem w dopływie tlenu do uszkodzonych tkanek. To z kolei może skutkować zakażeniami i komplikacjami. Zabieg w komorze hiperbarycznej powoduje, że do organizmu przedostaje się znacznie więcej tlenu niż normalnie. Ten jest transportowany przez krew i osocze do komórek. Jednocześnie udowodniono, że regularne zabiegi tlenoterapii aż ośmiokrotnie zwiększają produkcję komórek macierzystych odpowiedzialnych za naturalny proces regeneracji. To wraz ze stymulacją fibroblastów pozwala na przyspieszenie gojenia i powrotu do pełnej sprawności.

U sportowców sesja w komorze hiperbarycznej powoduje szybszą regenerację po dużym wysiłku, ale też redukuje obrzęki, wspiera leczenie urazów mięśni, ścięgien, a nawet kości, także ma wpływ na poprawę przemiany materii, co minimalizuje między innymi tzw. zakwasy. Dotlenione w czasie zabiegu naczynia krwionośne obkurczają się, zmniejszając opuchliznę.

Mimo, że tlenoterapia HBOT niesie ze sobą sporo zalet, to najczęściej zaleca się połączenie jej z kompleksowym podejściem do leczenia. Taka terapia pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów w najkrótszym czasie.

 

 

Tlenoterapia i jej zalety w przypadku kontuzji i urazów

 

Liczne badania nad zaletami terapii w komorze HBOT, ale też doświadczenia samych pacjentów dowodzą, że jest to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod przywracających pełną sprawność nawet po poważniejszych urazach, takich jak złamania, doznanych nie tylko w wyniku aktywności fizycznej, ale też rozmaitych wypadków. Choć zalety tej terapii doskonale znają sportowcy, to jednak mają one zbawienny wpływ dla każdego, kto doznał kontuzji, złamania czy obrzęku, a nawet poważnych, trudno gojących się ran. Wśród takich zalet znajduje się na przykład:

- redukcja obrzęków

- skrócenie okresu rekonwalescencji

- właściwości antybakteryjne

- zdolność do szybszej odbudowy skóry

- szybsza regeneracja dzięki zwiększonej produkcji komórek macierzystych

- lepsze dotlenienie organizmu

- zwiększenie skuteczności podawanych leków i wzmocnienie efektów innych terapii

Tlenoterapia hiperbaryczna ma też dodatkową zaletę – powoduje, że niektóre skutki można odczuć stosunkowo szybko, bo nawet po jednym zabiegu. Jednakże w przypadku obrzęków i urazów potrzeba nieco więcej czasu na osiągnięcie pełnego powrotu do zdrowia. Zwykle zaleca się przeprowadzenie serii od kilku do nawet kilkudziesięciu codziennych zabiegów.

 

 

Bibliografia

Pedro Barata, Mariana Cervaens, Rita Resende, Óscar Camacho and Frankim Marques, „Hyperbaric Oxygen Effects on Sports Injuries”, Ther Adv Musculoskelet, 2011.

Kurt B, Kurt Y, Karslioğlu Y, Topal T, Erdamar H, Korkmaz A, Türközkan N, Yaman H, Odabaşi Z, Günhan O, „Effects of hyperbaric oxygen on energy production and xanthine oxidase levels in striated muscle tissue of healthy

 

 

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu

Uruchom nowoczesny punkt oxyTerapia

komora hiperbaryczna oxybaria

nowoczesne

urządzenia

nowoczesne urządzenia oxybaria

kompleksowa

pomoc

punkt franczyzowy oxybaria

wsparcie

marketingowe

wsparcie marketingowe hiperbaria

poznaj szczegóły

Sugerowane zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

choroby przewodu pokarmowego

przewlekłe stany zapalne

rehabilitacja kardiologiczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu
komora hiperbaryczna oxybaria
nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria
tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu