przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Zdrowie >> Komora hiperbaryczna a leczenie oparzeń

Komora hiperbaryczna a wspomaganie leczenia cukrzycy

Choć początkowo tlenoterapia hiperbaryczna była wykorzystywana do zupełnie innych celów, niż jest współcześnie, to jej działanie i wpływ na organizm pozostało takie samo. Po prostu z biegiem czasu udawało się odkrywać jej kolejne zalety. Mimo że HBOT oddziałuje na rozmaite aspekty zdrowia, to tajemnicą jej skuteczności jest znacząca poprawa wchłaniania przez organizm tlenu. Lepsze dotlenienie pozwala zredukować mnóstwo dolegliwości, dlatego też coraz częściej tlenoterapia bywa włączana do szeroko pojętych działań związanych z rehabilitacją, rekonwalescencją, ale też przynosi ulgę redukując objawy mniej lub bardziej popularnych chorób. Tak samo jest z cukrzycą.

U diabetyków głównymi problemami, na które coś może zaradzić HBOT jest zwiększona podatność na nadciśnienie sprzyjające miażdżycy i możliwość wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. W kontekście tych problemów tlenoterapia hiperbaryczna może przynieść cukrzykom pewną ulgę.

Tlenoterapia a zapobieganie miażdżycy.

 

Cukrzyca jest dość skomplikowaną i podstępną chorobą. Może między innymi stopniowo podnosić ciśnienie chorego oraz sprzyjać wystąpieniu zaburzeń lipidowych. To one odpowiadają za blokadę procesu regeneracji śródbłonka tętnic czy uszkodzenia czynności parakrynnych płytek krwi. Do gromadzenia się tłuszczów dochodzi zwykle w tętnicach dużych i średnich, takich jak naczynia kończyn dolnych, wieńcowe czy mózgowe. Stąd wiedzie prosta droga do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia miażdżycy.

Badania dowiodły, że leczenie tlenem hiperbarycznym pozwala zapanować nad poziomem glukozy we krwi, ale też nad procesami sprzyjającymi rozwojowi miażdżycy. Co więcej, zabiegi HBOT redukują gromadzenie się produktów procesu utleniania lipidów w wątrobie, frakcjach LDL i HDL, a nawet tkance aorty. Badacze wskazują na ochronne działanie antyoksydacji, która spowalnia powstawanie zmian miażdżycowych.

 

Komora hiperbaryczna a stopa cukrzycowa.

 

Drugim problemem, z którym boryka się wielu cukrzyków, a na który można zaradzić terapią z tlenem hiperbarycznym jest zespół stopy cukrzycowej. Powstaje zgorzel, która na początku zabarwia opuszek palucha na siny kolor. Następnie zajmuje coraz większy obszar atakując tkanki całej stopy i doprowadzać do zmian martwiczych. Komórki zajęte zgorzelą nie są w stanie się regenerować. Brak dopływu krwi i tlenu zmniejsza zdolność tkanek do angiogenezy, ziarninowania czy syntezowania kolagenu.

Choć na powstanie tego schorzenia wpływ na wiele czynników, podstawowym jest ograniczony dopływ krwi. Taki stan rzeczy mogą powodować wspomniane już zmiany miażdżycowe, ale też skłonność do powstawania zakrzepów czy zwiększona lepkość krwi. W efekcie powstają idealne warunki do rozmnażania się bakterii beztlenowych oraz powstawania stanów zapalnych kości. Nieleczona stopa cukrzycowa może skończyć się nawet amputacją. Nie należy zatem ignorować tego problemu, tylko zacząć działać. Przeważnie leczenie stopy cukrzycowej odbywa się wielotorowo. Kiedy odkryto, że komora hiperbaryczna pomaga w szybszym gojeniu się ran uznano, że podobnie może zadziałać również na problemy cukrzyków.

Liczne badania dowiodły, że tlenoterapia hiperbaryczna jako element kompleksowej terapii zespołu stopy cukrzycowej pozwala na znaczną poprawę i ograniczenie postępowania zgorzeli, a nawet na całkowite jej wyeliminowanie. Terapia HBOT dotlenia, a więc pozwala krwi na dostarczenie większej ilości tlenu, który jest niejako pożywieniem dla komórek. W ten sposób znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, eliminuje bakterie beztlenowe i redukuje ryzyko wystąpienia infekcji. Wszystko to pozwala na szybsze zagojenie się ran.

Zwykle dla osiągnięcia pożądanych efektów zaleca się przeprowadzenie serii 30 zabiegów w komorze hiperbarycznej.

 

 

Bibliografia:

Korzystny wpływ leczenia tlenem w komorze hiperbarycznej na czynniki ryzyka miażdżycy i kontrolę glikemii u chorych z zespołem stopy cukrzycowej, N. Karadurmus, M. Sahin, C. Tasci, I. Naharci, C. Ozturk, S. Ilbasmis, Z. Dulkadir, A. Sen, K. Saglam, Endokrynologia Polska, Tom 61, Numer 3/2010

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu

Uruchom nowoczesny punkt oxyTerapia

komora hiperbaryczna oxybaria

nowoczesne

urządzenia

nowoczesne urządzenia oxybaria

kompleksowa

pomoc

punkt franczyzowy oxybaria

wsparcie

marketingowe

wsparcie marketingowe hiperbaria

poznaj szczegóły

Sugerowane zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

choroby przewodu pokarmowego

przewlekłe stany zapalne

rehabilitacja kardiologiczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu
komora hiperbaryczna oxybaria
nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria
tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu