przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Zdrowie >> Komora hiperbaryczna a leczenie oparzeń

Komora hiperbaryczna a wspomaganie leczenia chorób neurologicznych

Czynnikiem decydującym o powstaniu życia na ziemi jest między innymi tlen. Traktujemy go jako coś tak oczywistego, że całkowicie nie doceniamy jego właściwości. Tymczasem tlen ma ogromne znaczenie w kontekście naszego samopoczucia i zdrowia. Bez niego nie byłyby w stanie prawidłowo funkcjonować poszczególne układy naszych organizmów, w tym także układ neurologiczny.

Z tego powodu tlenoterapia hiperbaryczna odnajduje swoje zastosowanie nie tylko w poprawie procesów myślowych i koncentracji, ale i w leczeniu poważniejszych schorzeń przebiegających z uszkodzeniem komórek mózgu i ich utratą. Do takich należy między innymi choroba Alzheimera, Parkinsona, ale też stwardnienie rozsiane chociażby czy niektóre zaburzenia psychiczne. Może okazać się nieocenionym wsparciem w rekonwalescencji po udarach. Tlen w komorze hiperbarycznej jest podawany pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne, a przez to zwiększa się jego ilość i zdolność rozpuszczania w osoczu. Natlenowana krew dociera do mózgu, pobudza jego komórki do pracy i zmniejsza skutki chorób neurologicznych.

Jakie choroby neurologiczne leczy tlenoterapia hiperbaryczna?

 

Na samym początku warto zaznaczyć, że zabiegi HBOT mogą raczej dopełniać, uzupełniać kompleksową terapię i przyspieszać jej efekty oraz pogłębiać działanie leków zaordynowanych przez lekarza, niż stanowić lek sam w sobie. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, tlenoterapia może okazać się doskonałym wsparciem w leczeniu takich problemów jak:

  • Migreny
  • Skutki udaru mózgu
  • Depresja, nerwica, choroba dwubiegunowa
  • Choroba Alzheimera
  • Choroba Parkinsona
  • Stwardnienie rozsiane
  • Stres pourazowy
  • Zaburzenia neurologiczne (np. po urazach)
  • Zespół przewlekłego zmęczenia

A to i tak tylko ułamek schorzeń, na które korzystnie może podziałać oxyTerapia. Jej liczne zalety biorą się z tego, że tlen inhalowany pod wyższym ciśnieniem niż zwykle dostaje się w większym stężeniu do krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego. Wszystkie te substancje krążą w organizmie dostarczając składników odżywczych, w tym właśnie tlenu do poszczególnych tkanek. Dobrze odżywione, zdrowe komórki są w stanie się regenerować między innymi dzięki angiogenezie i syntezie kolagenu międ. Ten proces jest niezwykle ważny w walce ze skutkami udaru.

Tlenoterapia inicjuje także proces antyoksydacyjny i usprawnia metabolizm. Dla mózgu to oznacza chociażby zmniejszenie obrzęków i ciśnienia śródczaszkowego. Dla osób ze schorzeniami neurologicznymi HBOT większy dopływ krwi i tlenu do mózgu oznacza również obkurczenie naczyń krwionośnych, ograniczenie uszkodzeń i martwicy, polepszenie mikroprzepływu krwi, zmniejszenie obszaru dotkniętego uszkodzeniem poprzez udar bądź wylew. Tlenoterapia wspiera także szeroko pojęte procesy regeneracji w organizmie, co oznacza, że okres trwania rehabilitacji po różnych chorobach ulega znacznemu skróceniu.

Nawet u osób stosunkowo młodych i niedotkniętych poważniejszymi chorobami neurologicznymi podanie tlenu pod wysokim ciśnieniem wpływa korzystnie na działanie mózgu w takich bardziej codziennych czynnościach. Znacznej poprawie ulega pamięć, ale też zdolność do koncentracji. Lepiej przyswajamy informacje i łączymy fakty, a przy tym dochodzi do wytworzenia serotoniny, która wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia.

 

Tlenoterapia po latach.

 

Pewną ciekawostką, przydatną dla osób z postępującymi chorobami neurologicznymi lub po udarach przebytych dość dawno jest fakt, że zabieg w HBOT pozwala na odzyskanie sprawności neurologicznej w znacznym stopniu nawet, jeśli do uszkodzenia mózgu przez uraz, udar albo chorobę metaboliczną doszło kilka lat wcześniej.

Znane są badania przeprowadzone przez dra Shai Efrati z Uniwersytetu w Tel Avivie, który pokładał nadzieję właśnie w tlenoterapii jako sposobie na przywrócenie funkcji neurologicznych u tych osób, u których uszkodzenia były rozległe – i mogłoby się wydawać, że dożywotnie. Do badania zaproszono uczestników, u których doszło do udaru przynajmniej pół roku wcześniej, zaś górną granicą było 36 miesięcy od przebytego udaru. Pacjenci poddali się 40 sesjom po 5 dni w tygodni spędzając w komorze co najmniej 90 minut. Po zakończeniu badania pacjenci wskazywali na większą kontrolę nad swoim ciałem, ustąpienie paraliżu czy poprawę zdolności mowy. Dr Erfati wyjaśnia, że mózg spożywa około 20% tlenu, jaki dostarczany jest organizmowi. Jest on niezbędny między innymi w procesach regeneracji, zaś HBOT dostarcza jego potężną dawkę. Dla neuronów, zwłaszcza tych uszkodzonych, które co prawda przeżyły, ale nie są w stanie normalnie działać, oznacza to dostawę porcji energii niezbędnej do regeneracji i powrotu do pełnej funkcjonalności.

 

Bibliografia:

Hyperbaric Oxygen Induces Late Neuroplasticity in Post Stroke Patients – Randomized, Prospective Trial. PLoS ONE, 2013; 8 (1): e53716 DOI: 10.1371/journal.pone.0053716 - Shai Efrati, Gregori Fishlev, Yair Bechor, Olga Volkov i inni

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu

Uruchom nowoczesny punkt oxyTerapia

komora hiperbaryczna oxybaria

nowoczesne

urządzenia

nowoczesne urządzenia oxybaria

kompleksowa

pomoc

punkt franczyzowy oxybaria

wsparcie

marketingowe

wsparcie marketingowe hiperbaria

poznaj szczegóły

Sugerowane zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

choroby przewodu pokarmowego

przewlekłe stany zapalne

rehabilitacja kardiologiczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu
komora hiperbaryczna oxybaria
nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria
tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu