przystąp do sieci

zdrowie

tlenoterapia hiperbaryczna

punkty oxyterpia

aktywność

młodość

profesjonalna sieć punktów realizujących zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej

Jesteś tutaj: Start >> Zdrowie >> Komora hiperbaryczna a leczenie obrzęków i urazów

Komora hiperbaryczna a wspomaganie leczenia alergii

Z roku na rok coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z problemami dermatologicznymi. Duża ich część dotyczy alergii skórnych, które mogą objawiać się na przykład wysypką, rumieniem, czy pokrzywką. Równie, jeśli nie bardziej kłopotliwe bywa atopowe zapalenie skóry, które również towarzyszy występowaniu alergii. Tlenoterapia hiperbaryczna może przynieść ulgę osobom cierpiącym na takie dolegliwości.

Komora hiperbaryczna i jej wpływ na skórę

 

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu. Oddychanie zwykłym powietrzem co prawda dostarcza niezbędnego minimum tego pierwiastka, ale dopiero, gdy tlen zostanie podany pod znacznie wyższym ciśnieniem niż atmosferyczne, można mówić o jego terapeutycznych właściwościach. Tlenoterapia HBOT pozwala na podanie tlenu w taki sposób, by krew oraz osocze transportowały go w większych ilościach do wszystkich komórek organizmu. W przypadku skóry dochodzi do zwiększonej produkcji substancji, których zadaniem jest gojenie się, ale i namnażanie komórek macierzystych. Skóra lepiej zaopatrzona w tlen jest w stanie lepiej radzić sobie z reakcjami alergicznymi i stymuluje proces angiogenezy, czyli powstawania naczyń włosowatych. Dochodzi również do sprawniejszego mikrokrążenia, co według naukowców ma ogromny wpływ na leczenie tych chorób, które mogą wynikać z niedokrwienia i niedotlenienia. Do takich należą chociażby wysypki, powikłania po zakażeniach czy stany zapalne skóry. Stopniowo zmniejsza się obrzęk i zaczerwienienie. Obecność tlenu jednocześnie pozwala zredukować ryzyko zakażenia bakteriami beztlenowymi.

W przypadku alergii skórnych zwykle podawane są środki farmakologiczne, jednak skojarzenie ich z terapią w komorze hiperbarycznej może znacznie podnieść skuteczność tych leków, a jednocześnie skrócić czas leczenia. Co więcej, tlenoterapia pozwala leczyć te zmiany skórne, których podłoże nie zawsze jest znane.

 

 

Tlenoterapia a łagodzenie objawów alergii

 

Choć działanie tlenu podawanego w komorze HBOT jest bardzo rozległe, to można je luźno sprowadzić do stymulowania procesów regenerujących. Dzięki temu skóra ma szansę lepiej radzić sobie z takimi zmianami jak wysypki, łuszczenie się, obrzęki, zaczerwienienia, rumień itp., a także szybciej regeneruje się po ich zwalczeniu. Nie bez znaczenia jest to u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Jest to choroba nadmiernie pobudzająca układ odpornościowy, co skutkuje przewlekłym zapaleniem skóry. Z alergiami jest podobnie i AZS niekiedy może alergii towarzyszyć. Nieleczone rany są narażone na ataki bakterii, a stąd już prosta droga do pogorszenia stanu chorego. Tlenoterapia nie tylko hamuje ten proces, ale też pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które przyspieszają gojenie ran, a przy okazji odpowiadają za sprężystość skóry.

Inną ważną zaletą jaką wyróżnia się hiperbaria, jest fakt, że podwyższone stężenie tlenu we krwi zmusza ustrój do produkcji antyutleniaczy, które również odgrywają znaczącą rolę w gojeniu skóry i zwalczaniu reakcjo alergicznych. Z tego względu terapia w komorze HBOT obejmuje takie wskazania jak AZS, rumień, wysypka, łuszczyca, zmiany trądzikowe, pokrzywka oraz zakażenia bakteryjne i alergie.

 

Bibliografia

Olszański R, Pachut M, Siko Z, Sztaba-Kania M, Wilkowska A. Efficacy of hyperbaric oxygenation in atopic dermatitis. Bull Inst Marit Trop Med Gdynia. 1992;43(1-4):79-82.

Nowicki R, Trzeciak M, Wilkowska A, Sokołowska-Wojdyło M, Ługowska-Umer H, Barańska-Rybak W, Kaczmarski M, Kowalewski C, Kruszewski J, Maj J, Silny W, Śpiewak R, Petranyuk A (2015) Atopic dermatitis: current treatment guidelines. Statement of the experts of the Dermatological Section, Polish Society of Allergology, and the Allergology Section, Polish Society of Dermatology. Postep Derm Alergol, 32 (4): 239-249. DOI: 10.5114/pdia.2015.53319;

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu

Uruchom nowoczesny punkt oxyTerapia

komora hiperbaryczna oxybaria

nowoczesne

urządzenia

nowoczesne urządzenia oxybaria

kompleksowa

pomoc

punkt franczyzowy oxybaria

wsparcie

marketingowe

wsparcie marketingowe hiperbaria

poznaj szczegóły

Sugerowane zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

choroby przewodu pokarmowego

przewlekłe stany zapalne

rehabilitacja kardiologiczna

oxyTerapia

oxyTerapia, kontakt: Bartłomiej Żyłka

 44-100 Gliwice, ul. Rynek 6,  telefon: 500 095 555, e-mail: biuro@oxyterapia.pl

COPYRIGHTS © 2019 OXYTERAPIA - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. | ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA MATERIAŁÓW ZE STRONY BEZ WYRAŹNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA

tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu
komora hiperbaryczna oxybaria
nowoczesne urządzenia oxybaria
punkt franczyzowy oxybaria
wsparcie marketingowe hiperbaria
tlenoterapia hiperbaryczna a wspomaganie leczenia reumatyzmu